הדרכת הורים צפון

הפעילות העיקרית שלי היא הדרכת הורים בצפון. יש לי קליניקה במרכז הכרמל ובאזור הצ'ק פוסט בה אני מרכזת את נושא הדרכת הורים בחיפה. כמו כן אני מעבירה הדרכת הורים בקריות (כולל קרית אתא, קרית ביאליק, קרית מוצקין וקרית חיים), הדרכת הורים בעמקים, הדרכת הורים ביקנעם, הדרכת הורים ברמת ישי, הדרכת הורים בקרית טבעון ובעוד ישובים נוספים באזור.

מהי הדרכת הורים?

הדרכה הורית, היא תהליך קצר, הכולל בדרך כלל מספר מפגשים, שמטרתו לעזור להורים לפתור בעיות חינוכיות ומשפחתיות, שדורשות עזרה מקצועית חיצונית. הרעיון הוא לתת להורים כלים ושיטות לפתרון בעיות, שקשה להם לפתור לבד. בדרך זו מובילים לתהליך שמשפר את היחסים בבית ואת התקשורת בין בני המשפחה.

חשוב להבין שלא תמיד האינטואיציה של ההורים עובדת. לעיתים, תגובות כגון כעס, התרגזויות, ענישה, או מצד שני וויתור והתרת רסן, מביאים לתוצאות הפוכות מהמצופה. הורים נתקלים גם בבעיות של חוסר כבוד וחוסר הערכה מהילדים, ולא תמיד יודעים מה הסיבה ואיך לפתור זאת.

הנחיית ההורים חשובה בכל גיל. ניתן לחלק את הגילאים לשלושה תחומי גילים עיקריים:

גילאים
מאפיינים
דוגמאות לבעיות אופייניות
הגיל הרך הגיל מהלידה ועד לכניסה לבית הספר.
 • בעיות הקשורות לגמילה
 • הפרעות אכילה
 • מעברים בין מסגרות (עוברים גן)
 • התפרצויות זעם
גיל בית הספר הגיל שעם הכניסה לבית הספר, ועד לגיל ההתבגרות.
 • בעיות הקשורות להצבת גבולות
 • קשיים חברתיים
 • קשיים להתמודד עם דרישות בית הספר
 • ריבים עם אחים
גיל ההתבגרות בדרך כלל החל מאזור גיל 12. קשה להגדיר גיל סיום. זה יכול להתמשך גם עד גילאי העשרים.
 • בעיות חברתיות
 • בעיות בלימודים
 • השפעה רעה של "חברים"
 • אי הבנות עם ההורים

כיצד מתבצעת הדרכה הורית?

הדרכת הורית פועלת באופן הבא:

בשלב ראשון, מדריכת ההורים שומעת על הסיטואציות השונות שקורות בבית. איפה הבעיות, ואיפה הקשיים. מדריכת ההורים, כגורם אובייקטיבי שאינו מעורב מבחינה רגשית, יכולה לשים לב להתנהלותם של ההורים, אשר גורמת לקשיים.

בשלב הבא, מדריכת ההורים מנתחת את הבעיה עם ההורים ומציעה להם טכניקות/כלים לפיתרון הבעיה. המנחה מציעה דרך התנהלות חדשה, על פי המידע שהיא מקבלת מההורים.

ההורים הולכים הביתה עם "שיעורי בית". הם מתבקשים להתנהל באופן שונה מהדרך שהתנהלו עד כה. במהלך השבוע, הם מנסים את הדרך החדשה ובודקים האם חל שיפור במצב. לאחר כשבוע חוזרים למפגש הבא ומדווחים למנחה האם מה שהוצע עבד.

בפגישות הבאות, עוברים על התוצאות, ומשנים אותם עד לפיתרון הבעיות. ניתן לראות שהדרכת ההורים נותנת להורים נקודת מבט שונה לבעיות היומיום. המנחה תופרת להורים פיתרון המותאם לקשיים האישיים שלהם.

הדרכת הורים חיפה


הדרכת הורים בחיפה מושפעת מהרכב האוכלוסייה הייחודי שיש בעיר. אזורים כמו קריית אליעזר מאופיינים בהרבה עולים חדשים וותיקים. הבעיות שיש לאוכלוסייה זו קשורה להבדל מנטליות בניהם לבין התושבים הוותיקים יותר. באזור הכרמל קיימת אוכלוסייה יותר מבוססת, עם בעיות שטיפוסיות למשפחות עם הורים קרייריסטים, וילדים שגדלים בסביבה חברתית של מעמד בינוני גבוה. כך למשל ניתן לראות שם בעיות הקשורות לחוסר זמן של ההורים, או התמודדות של ילדים בסביבה תחרותית. קריית חיים שייכת אומנם לחיפה מבחינה מוניציפאלית, אך האוכלוסייה שלה טיפוסית יותר לאזור הקריות.

אני מעבירה הדרכת הורים בחיפה, בקליניקה במרכז הכרמל או באזור הצ'ק פוסט. פגישה של הדרכת הורית אורכת בדרך כלל כשעה ויש צורך בדרך כלל בארבע עד חמש פגישות על מנת להגיע לתוצאות טובות.

המאמר הדרכת הורים בצפון עודכן לאחרונה בתאריך: 21 אוקטובר 2019