הדפדפן לא תומך בווידאו

מהי שיטת רביב?

שיטת רביב היא שיטה חדשנית לטיפול בבעיות קשב וריכוז ולקויות למידה. השיטה הומצאה על ידי נילי רביב, אמא לארבעה ילדים. ברק הוא בנה השלישי. בילדותו אובחן כבעל דיסלקציה חזותית. הדבר התבטא בכך שבזמן שניסה לקרוא, נראה היה לו כאילו האותיות קופצות מתחלפות ומתהפכות לו. בנוסף היה קשה לו לשמור על המיקום בדף. כל זאת הפך את פעולת הקריאה לבלתי אפשרית עבורו.

השיטות שהיו נהוגות באותה תקופה (שנות ה 80 תחילת שנות ה 90) של הוראה מתקנת, כמו למשל חיבור של סמלים לצלילים, לא הועילו. כך שלמרות כל המאמצים, ברק לא הצליח בלימודים, ולבסוף עזב את הלימודים בגיל 17. בראיון לערוץ 13, סיפר ברק כי עד גיל 18 וחצי לא ידע לקרוא.

אחד התחביבים של ברק היה גלישת גלים. הוא אהב מאד לגלוש ונסע לגלוש בהוואי. כשחזר לאחר כשמונה חודשים, הסתבר לאמו שלמד לקרוא מעצמו. הדבר עורר את סקרנותה של נילי, והיא לקחה על עצמה לחקור מה ארע בהוואי, וכיצד גלישת הגלים גרמה למוחו של ברק "להסתדר". מחקר זה הפך להיות הבסיס עליו פותחה שיטת רביב.

כיצד פועלת שיטת רביב?


על מנת שתתרחש למידה, יש צורך בשיתוף פעולה ותקשורת של כל חלקי המוח. שני חצאי המוח (הנקראים בשפה המקצועית "המיספרות"), צריכים להיות בתקשורת, כמו גם חלקי המוח הקדמיים והאחוריים (הנקראים "אונות").

לאנשים עם בעיות למידה, יש בעיה מסוימת בתקשורת בין החלקים השונים במוח. הבעיה יכולה להיות במקומות שונים ולהתאפיין בתופעות שונות. יש מי שמתקשה בקריאה עקב "אותיות קופצות" כפי שתואר במקרה של ברק. יש מי שהמספרים "לא מסתדרים לו", ויש מי שאינו יכול לשבת לרגע במקום אחד.

התרגולים של שיטת רביב, גורמים למוח לייצר מסלולים חדשים של תקשורת והעברת נתונים במוח, ובכך להחזיר למוח את היכולת ללמוד, יכולת שאצל אנשים ללא לקות נמצאת באופן טבעי.

דוגמא לתרגול המלמד את המוח מיומנות של כתיבה, הוא ציור של ספירלה. המתרגל צריך להוסיף את הספירלה שלו בין הקווים (לילדים ניתן להפוך זאת למשחק 'בריחה ממבוך'). התרגול בונה במוח מסלולים חדשים, שמתאימים לכתיבה של אותיות מעגליות.

חדווה בנטל: 052-3755095

דואר אלקטרוני: hedva@bental.com


חמשת החלקים המרכיבים את השיטה


סוג הטיפול מטרת הטיפול

יצירת המסלולים הנוירולוגיים הספציפיים הנדרשים ללמידה

פיתוח קשרים ומסלולים נוירולוגים חדשים, מאפשר להתגבר על ליקויי למידה ובעיות הנובעות מחוסר תקשורת ותאום בין חלקי המוח. הדבר מתבצע על ידי משחקים שונים, המפתחים את היכולת החסרה.

ויסות גלי מוח

תהליך קשב ולימוד, מאופיין בקיומם של גלי מוח מהירים בזמן שהלימוד קורה. בעיות קשב ריכוז והפרעות למידה מתאפיינות בגלי מוח מואטים. התרגול מקנה יכולת להאיץ את גלי המוח כאשר יש צורך בלימוד, ולהאט אותם כאשר יש צורך ברגיעה (למשל לפני מבחן).

אימון המוח לתפיסה דו ממדית

אימון שמלמד את המוח להפוך ולפענח סמלים דו ממדיים, ולהבין אותם כפי שיש צורך למשל בזמן קריאה או פעילות מתמטית.

מודעות פונולוגית

יכולת להפוך סימנים כתובים למילים המיוצגות על ידי קול. כמו כן תרגול התהליך ההפוך.

אסטרטגיות למידה

תהליך משלים לשאר החלקים, המלמד אסטרטגיות (או שיטות עבודה) כיצד להשתמש נכון בזיכרון, כיצד לנהל נכון את הזמן, להירגע ברגעים מתוחים ועוד.

הצלחת השיטה בארץ ובעולם


שיטת רביב זוכה להצלחה לא מבוטלת בארץ ובעולם. בישראל הוכרה השיטה לאחרונה על ידי משרד החינוך באופן רשמי כשיטה שנועדה לסייע לבעלי לקויות למידה וקשב וריכוז, ובתי הספר רשאים להפעיל אותה במסגרת הפעילות החינוכית שלהם.

מרכז לשיטת רביב הוקם בלונדון ופועל שם מעל לעשור. המרכז מעביר הדרכות וקורסים באופן שוטף לכל הגילאים, החל מגיל בית הספר ועד למבוגרים, וצבר מוניטין בפתרון בעיות למידה וקשב וריכוז בבריטניה.

חדווה בנטל – מטפלת בשיטת רביב


כמדריכת הורים, נתקלתי לא מעט בבעיות במשפחה, שנובעות מבעיות קשב וריכוז וליקויי למידה. התמחתי כמטפלת בשיטת רביב, וכיום אני מקיימת אימונים על פי שיטה זו. התוצאות שראיתי אצל המטופלים שלי מרשימות מאד.

אם אתם זקוקים ליעוץ בנושא קשב וריכוז והפרעות למידה, באזור חיפה והצפון, אנא פנו אלי ואשמח לעזור.

חדווה בנטל: 052-3755095

דואר אלקטרוני: hedva@bental.com

שיטת רביב – שאלות ותשובות

למי מיועדת שיטת רביב?

שיטת רביב מיועדת לכל מי שאובחן כבעל לקויות למידה ו/או בעיות קשב וריכוז (ADHD). השיטה מיועדת לכל הגילאים, החל מגן חובה ועד למבוגרים.

כיצד פועלת שיטת רביב?

אימון באמצעות שיטת רביב, יוצר נתיבים חדשים במח, שיתוף פעולה בין חלקי המוח השונים, ובאמצעות זה, גורם למוח לפתח יכולות לימוד שהיו חסומות קודם לכן.

מה האסמכתא המדעית לשיטה?

השיטה נחקרה באוניברסיטאות וקיבלה אסמכתא אקדמית. בין החוקרים ניתן למנות את פרופסור ג'ון שטיין, חוקר מוח ומומחה בינלאומי בעיות דיסלקציה, מאוניברסיטת אוקספורד בבריטניה.

מה נדרש מהמטופל?

השיטה מבוססת על מפגשים שבועיים עם מטפל מומחה ותרגולים יומיים בבית בני כעשרים דקות. התרגולים מהנים וחוויתיים.

תוך כמה זמן ניתן לראות תוצאות ראשונות?

הזמן האופייני לקבלת תוצאות טובות הוא כארבעה חודשים. עם זאת ניתן לראות תוצאות ראשונות כבר אחרי מספר מפגשים ראשונים. התוצאות אינן אך ורק בתחום הלימודי אלא בכל תחומי החיים. למשל ניתן לראות חיזוק הביטחון העצמי והדימוי העצמי כבר בתחילת הטיפול.

האם שיטת רביב פותרת את כל סוגי ליקויי הלמידה?

שיטת רביב הינה שיטה מולטי דיציפלינארית. הכוונה היא שהשיטה מכילה תרגולים שונים לבעיות השונות. עם זאת חשוב לדעת שיש להתמקד בכל פרק זמן בבעיה ספציפית אחת. אם למשל למטופל יש בעיית דיסלקציה, קושי בקריאה וקושי בכתיבה, יטופל כל נושא בנפרד.

האם שיטת רביב מתאימה רק לבעלי לקויות וקשב וריכוז?

בהחלט לא. השיטה יכולה להביא לשיפור גם אצל אנשים שלא אובחנו כבעלי קושי. שיטת רביב היא שיטה מניעתית. מחקרים מראים שחלק ממוחות הילדים אינם בשלים ללמידה בבית ספר לפני גיל 9. תרגול באמצעות שיטת רביב יכול להקנות למוח יכולות למידה בגיל מוקדם, ובכך לשפר את סיכויי ההצלחה בבית הספר.

חדווה בנטל: 052-3755095

דואר אלקטרוני: hedva@bental.com

המאמר שיטת רביב עודכן לאחרונה בתאריך: 3 נובמבר 2020